50’sinde Erkek Kitap Özeti – Tuluhan Tekelioğlu

image40’ında 40 Kadın kitabıyla önyargıları sarsan Tuluhan Tekelioğlu, bu kez erkekler dünyasının mahrem kapılarını aralayarak, erkekliğin en kırılgan yaş dönemine dokunuyor.

Aralarında yazar Ahmet Ümit, Dr. Mehmet Öz, yönetmen Mustafa Altıoklar, müzisyen Kerem Görsev, banka yöneticisi Hakan Ateş, çizer Ergün Gündüz, belgeselci Nebil Özgentürk, TV programcısı Metin Uca gibi tanıdık simaların da olduğu, İstanbul’un başka başka semtlerinden, her meslekten erkeğe soruyor:

50’sinde yola mı giriyorsunuz? Yoldan mı çıkıyorsunuz?

“Erkek olmayan bilmez. Kuyruğu dik tutmaya çalşarak sürekli ‘dışarılar’da yaşamak ne zordur! Bu zor işin altından ancak ‘içine’ atarak kalkarsın. Sonra bir bakarsın, 50’ne gelmişsin… Sana seni unutturan ne varsa, artık hepsini bir kenara bırakmak istersin. Mecburen, mecburiyetten yaşamaya dair ne kadar yük varsa, üzerinden atmak istersin. Ne güzel ve ne dokunaklıdır; insan bu kadar mı geç büyür!.. Tuluhan müthiş bir iş yapmış. Yakışıklı yalanların, kırgın ruhların, yaralı bedenlerin arasından sıyrılıp geçerek erkek cinsinin tam kalbine dokunmuş. Okumadan olmaz!”                                                                                                                                Haşmet Babaoğlu

“Tuluhan bana, 50’sinde Erkek isimli kitabını yazmak istediğini söylediğinde, içimden ‘Benden uzak dur Tuluhan’ demek geldi…50 yaşıma kadar yaşadıklarımla, 50 yaşımdan sonra yaşamaya başladıklarım arasında dağlar, ırmaklar, dünyalar, hatta gezegenler vardı. Hayatın romantik şizofrenisi bitmişti 50 yaşımda… Her şey sade bir gerçeklik halindeydi artık.Çıplak ve yalındı…Kendimle on dört yaşındaki bir çocuğun yaşanmamış hayallerinde yeniden barışacaktım. Kısaca kendi kendime ‘Çocuk’ diye hitap edecektim, ‘50 yaşından sonra büyüyeceksin…’”

                                                                                                          Reha Muhtar

160 Sayfa

ISBN 9786054505487

Ebat: 16,5cm x 22cm

Belgesel DVD Hediyeli

Tuluhan Tekelioğlu Hakkında

Fransa’da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü bitirdi. Gazeteciliğe Paris Sipa Press’te başladı. Gerçekleştirdiği foto röportajlar Aktüel dergisinde yayımlandı. Türkiye’ye döndükten sonra, 1994-2001 yılları arasında Hürriyet gazetesinde muhabir olarak çalıştı. Bu dönemde bir ay boyunca Kenya Kakuma Mülteci Kampı’nda BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) için gönüllü olarak çalıştı. İzlenimleri, Hürriyet gazetesinde yazı dizisi olarak yayımlandı. 2001 yılında televizyon programcılığına adım attı. Cine5’te yayımlanan Başka Yerde Yok programıyla Radyo TV Gazetecileri Derneği “En İyi Talk Show” ödülünü aldı. 2001-2003 yılları arasında Habertürk televizyon kanalında Tatlı Sert programını ve ardından da TGRT kanalında Tuluhan’la Her Sabah adlı programı hazırlayıp sundu. Bu program 3 yıl sürecek sergi projesi Ayaküstü Cevaplar video yerleştirmesinin ilk adımı oldu. Ayaküstü Cevaplar, ilk olarak Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde sergilendi ve proje kitaplaştırıldı. 2005-2006 yılları arasında Kanal D sabah haberlerini hazırladı ve sundu. Kanal 1 televizyonu için Güzel 1 Gün adlı sabah haber kuşağını sundu. Bu programda yürüttüğü kampanya ile Doğu’daki ilköğretim okullarında kütüphaneler açılmasını sağladı. 2009 yılında TRT2 için Boğaziçi’nden adlı kültür sanat programını sundu. Sabah gazetesinde 2007 yılında başladığı Her Şeye Rağmen İkimiz adlı röportajlarına halen devam etmektedir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


A List Sites Link Nom