Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti Kitap Özeti – Orhan Veli Kanık

beni-bu-guzel-havalar-mahvetti

Yazarı:
Orhan Veli Kanık
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Kitap Türü:
Şiir
Yayın Yılı:
2012
Sayfa Sayısı:
80

Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti Orhan Veli Kanık Kitap Özeti

Türk Edebiyatının ve Şiir dünyasının usta isimlerinden olan Orhan Veli’nin en beğenilen 22 şiirinden oluşan Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti kitabı şiir severlere aynı zamanda şiirleri yazarın kendi sesinden dinleme imkanı sunuyor.

Orhan Veli’nin kız kardeşinin ortaya çıkardığı bu şiirleri hem okumak hem de O’nun kendi sesinden dinlemek ayrı bir zevk.

Kitapta aynı zamanda Orhan Veli’nin Karagöz oyunlarına olan ilgisi ve sevgisini gösteren bir Karagöz muhaveresi buluyor.

Şiir severlerin mutlaka okuması gereken mükemmel bir şiir kitabı. Yazarın kendi sesinden şiir dilemek ise kitabın en güzel tarafı.

Arka Kapak

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti kitabı ve bu kitapla birlikte verilen CD, Orhan Veli’nin çok eski bir kayıt yöntemi olan “tel”e okuma ile kaydettiği ses kayıtlarından oluşuyor. Bu kayıtlarda Orhan Veli’nin kendi sesinden dinleyeceğimiz şiirleri ve bir de Karagöz oyunu bulunuyor.Kız kardeşi Füruzan Yolyapan’ın yıllarca sakladığı ve klasik bantlardan da önceki bir teknikle “tel”e okuduğu kayıtlarda Orhan Veli, en beğendiği 22 şiirini seslendiriyor.

Bir dost ortamında kaydedilen bu şiirler, ölümünden yıllar sonra, Orhan Veli hayranları için gün ışığına çıkıyor. Orhan Veli’nin kızkardeşi Füruzan Yolyapan, bu kayıtların bir evde, bir yılbaşı eğlencesi sırasında kaydedildiğini tahmin ettiğini ama bu konuda pek bilgisi olmadığını, kayıtların da kendisine küçük ağabeyi Adnan Veli ölünce onun ahbabı Orhan Boran’dan geldiğini söylüyor.

Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti’de ayrıca, Orhan Veli’nin hiç bilinmeyen bir yanını, Karagöz oyunlarına merakını, oynatmadaki ustalığını da öğreniyor, kısa bir Karagöz muhaveresini kendi sesinden dinliyoruz.

Yapı Kredi Yayınları, bir büyük şairin şiirlerini yalnızca kitaplarda okumakla kalmayıp, kendi sesini ve ilk kez işittiğimiz Karagöz oynatma yeteneğini de bu çalışma ile gözler önüne seriyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


A List Sites Link Nom