Kafkas Destanı Kitap Özeti – M. I. Quandour

 imageKafkas dağ kavimlerinin kuşaklar boyu katlandıkları zorlukları gözler önüne seren, aşk, savaş ve macera dolu destansı bir hikâye…

Çerkeslerle ilgili romanlar ve ödüllü filmleriyle yönetmen M. I. Quandour, bu tarihi romanda tarihi gerçeklerle ailesinin yaşadıklarını harmanlıyor; devletlerin menfaatleri uğruna gözden çıkardığı, yerinden yurdundan edilen Çerkeslerin gerçek öyküsünü konu ediyor.

Kitap Rusya’da büyük ilgi gördü; yazar Rusya anavatan kültürüne katkısından ötürü,  Moskova’da Altın Haç madalyasına layık görüldü, ayrıca 5 Nisan 2008 tarihinde “Halkın Yazarı” (Narodni Pesatl) ödülü ve unvanını almaya hak kazandı.

“…etkileyiciliği ve gücüyle sıradışı bir eser… Dr. Quandour’un gerçekçi anlatımı Kazak süvari kılıcı gibi zihnin derinliklerine saplanıyor… Dokunaklı ve zamanın ötesinde bir öykü…”

                                                                           Minerva Yayıncılık, Londra 

“Kapsamlı araştırmalara dayanan, düzeyli ve destansı boyutta harika bir roman… bir başyapıt…”

                                                                           The Literary Gazette 

“Bir Çerkes ailesinin üç kuşağa yayılan destansı hikâyesini anlatan bu kitabı okurken Hollywood geleneğinin en iyi film prodüksiyonlarından birini izliyor gibi hissediyorsunuz kendinizi. Bu yalnızca yazarın yeteneğinden kaynaklanmıyor; ayrıca tarif ettiği her şeye kendisini de dahil etmesinden doğan bir his. Ne de olsa, dağlıların yaşadığı dramda Quandour’un ataları da rol almış.”

                                                                            Literaturnaya Gazeta  

Çeviren: Özge Öztürk

1320 Sayfa

ISBN 9786054505456

Ebat: 13,5cm x 21cm

M. I. Quandour Hakkında

Muhittin Kandur (Quandour)

Çerkes kökenli yazar Indiana ve California’da Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans, Tarih ve Ekonomi alanlarında doktora yapmıştır. Otuz beş yıl boyunca New York ve Londra’da çokuluslu şirketler bünyesinde yöneticilik ve danışmanlık görevlerinde bulunmuştur. 70’li yıllarda Hollywood’da dört yıl boyunca senaryo yazarı, film yapımcısı ve yönetmen olarak çalışmıştır. Yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği son filmi “Çerkes” 2010 Monaco Uluslararası Film Festivali’nde yedi ödül kazanmış, Türkiye dahil çeşitli ülkelerde vizyona girmiştir. Çok sayıda senaryoya imza atmış ve on beş tarihi roman yayımlamıştır. Kavkas Trilogy (Kafkas Üçlemesi), Revolution (Devrim) ve The Last Hunt (Son Av) en çok satanlar arasına girmiştir. Aynı zamanda klasik müzik besteleyen Kandur’un eserleri Rusya, İngiltere, Japonya başta olmak üzere birçok ülkede seslendirilmiştir. 31 Mayıs 2005 tarihinde “Anavatan kültürü”ne katkılarından dolayı Moskova’da (Vozrajdeneiei Rossii) Altın Haç madalyasına layık görülmüştür. Kendisine ayrıca 5 Nisan 2008 tarihinde Rusya Federasyonu “Halkın Yazarı” (Narodni Pesatl) ödülü ve unvanı vermiştir. Yıl boyunca sık sık seyahat ederek film ve roman çalışmaları için araştırma yapan yazar, eşi ve çocuklarıyla birlikte İngiltere’nin Windsor kentinde yaşamaktadır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


A List Sites Link Nom