Nisan Ayların En Güzeli Kitap Özeti – Hülya Uçansu

Nisan, Ayların En Güzeli
ISBN: 978-605-09-2211-0
Sayfa Sayısı: 176
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2014
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 15.00 TL

Yolu Emek’ten Geçen 12 Sinema Ustası

Ettore Scola, Estela Bravo, Jane Campion, Sergei Paradjanov, Emir Kusturica, Elia Kazan, Costa Gavras, Bernardo Bertolucci, Istvan Szabo, Gillo Pontecorvo, Jerry Schatzberg, Michelangelo Antonioni.

Sinemaseverler için Hülya Uçansu’nun yeri bambaşkadır. Çeyrek asır boyunca Sinema Günleri/ İstanbul Film Festivali Direktörü olarak görev yaptı ve sinema tarihinin efsaneleşmiş isimlerinin İstanbul’a gelip izleyicinin karşısına çıkmasını, filmlerini sunmasını, sinema dersleri vermesini sağladı.

Hülya Uçansu o sinema efsanelerini bize yine tatlı üslubuyla sunuyor. Sanki yüz yüze oturmuşuz da sohbet ediyoruz havasında anlatıyor bize İstanbul Film Festivali’nden geçen usta yönetmenleri. Ama bu kez onları daha etraflıca tanıtıyor; yaşamöykülerini, kişiliklerini, eserlerini ve sinema tarihi içindeki yerlerini belirliyor. Önemli politik gelişmeler ve tartışmalar fonunda, anekdotlarla zenginlesen metinleri, bize Uçansu’nun gözünden sinemacı portreleri betimliyor.

İstanbul Film Festivali’ne katılma süreçlerini, festival sırasında olanları, sahnede söylediklerini anlatmakla birlikte onlarca yönetmen arasından tercihini tartışmalara hatta çatışmalara yol açan isimlerden yana kullanmış Uçansu. Böylece Nisan, Ayların En Güzeli baslı basına ilginç bir çalışma haline gelmiş. Alin Tasçıyan

Hülya Uçansu Hakkında Bilgi

Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin “Sinema Günleri” adıyla başlatıldığı 1983’ten 25. yılına kadar yöneticiliğini yapan Hülya Uçansu, 1950 Bandırma doğumlu. Orta Okulu Sankt Georg Avusturya Kız Lisesi’nde (1960-1966); liseyi Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde (1966-1971) okudu. Ardından İ.Ü Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (1973-1977).
1975 yılında Türk Sinematek Derneği‘nde Onat Kutlar’ın asistanlığını yaptıktan sonra, 1978 – 1980 yılları arasında T.C. Kültür Bakanlığı’na bağlı İstanbul Film Yapım Gösterim Merkezi’nde Gösterim Şefi olarak çalıştı. Uçansu, IKSV çatısı altında 1996 yılında Paris’te Georges Pompidou Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen, 110 film ile Türk Sineması’nın o güne kadar dünyada yapılmış en kapsamlı toplu gösterisinin direktörlüğünü yaptı.
Uçansu, 1987 yılı itibariyle başta Venedik olmak üzere, Chicago, Montpellier, Roma, Montreal, Valladolid, Rotterdam, San Sebastian, Torino, Edinburg gibi dünyanın önde gelen festivallerinde juri üyesi ya da jüri başkanı olarak ülkemizi temsil etti. Uluslararası İstanbul Film Festivali Yöneticiliği görevi, festivalin 25. yılının gerçekleştirildiği 2006 yılı Nisan ayında son buldu. IKSV’deki görevinden ayrıldıktan sonra çalışmalarını öğretim üyesi olarak Kadir Has Üniversitesi’nde, Icra Kurulu üyesi olarak Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nde sürdürmektedir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


A List Sites Link Nom