Esrar-ı Cinayat Özeti, Konusu ve Karakterleri

 

Esrar-ı Cinayat – Ahmet Mithat Efendi

Tür:Roman, Polisiye
Yazar:Ahmet Mithat Efendi
Yayınlanma Zamanı:2018
Yayınevi:Bilge Kültür Sanat
Karakterler

Komiser Osman Sabri: Cinayeti aydınlatmak suretiyle araştırmalar hayata geçirmeye başlamış olan komiser.

Necmi: Komiser Osman Sabri’nin Polis memuru olan emek harcama arkadaşıdır.

Kalpazan Mustafa: Yazdığı mektuplarda kendini suç duyurusu eden katliam zanlısıdır. Yaşamış olduğu trajedik aşk onu bu cinayetlere yönlendirir.

Armağan Hanım: Avrupa’ya kıymetli eşya kaçakçılığı icra eden kişidir.

Peri: Uğruna cinayetler işlenen hanımdır.

Halil Suri: Kıymetli eşya kaçakçısıdır.

Mevzusu

Ahmet Mithat Efendi bir polisiye roman olmasına karşın bazen araya girerek çeşitli mevzularda değerlendirme ve tahliller yapmaktan kendini alamamıştır.

Balıkçılar, İstanbul Boğazı çıkışında bir genç kız ve iki adamın cesetlerini bulur. Bu vakadan bir ay sonrasında Beyoğlu’nda intihar benzer biçimde görünen bir katliam daha işlenince araştırmak suretiyle belirlenen güvenlik güçleri vakaları çözmeye çalışır.

Esrar-ı Cinayat Özeti

İstanbul Boğazı civarlarında Öreke Taş denilen yerde bir karı ve iki gencin cesetleri bulunur. Komiser Osman Sabri ve polis memuru Necmi, amirlerinin talimatıyla cinayeti aydınlatmak için işe koyulur. Bu vakadan ortalama bir ay sonrasında Halil Suri isminde gencin de intihar etmiş olduğu haberi polise ulaşır. Uzun araştırmalar sonucunda bu intihar vakasının aslına bakarsak bir katliam olduğu sonucuna varılır. Polis güçleri uzun araştırmalar yaparak bu cinayetlerin sorumlusunun kim yada kimler olabileceğini bulmaya çalışır. Meydana getirilen araştırmalar sonucunda tüm şüpheler, kırklı yaşlarında oldukça güzel ve varlıklı bir karı olan armağan üstünde yoğunlaşır. Polis ekipleri, Armağan Hanım’ı gözaltına alarak sorguya çeker. Armağan Hanım sorgulamalara daha çok dayanamaz ve katilin kim bulunduğunu bildiğini söyler. Armağan Hanım, tüm cinayetleri işleyen kişinin Düzmece Mustafa isminde bir kişi bulunduğunu anlatır. Polis güçleri Düzmece Mustafa’ya odaklandıktan sonrasında Düzmece Mustafa’nın yurtdışından Çevirmen Hakikat gazetesine gönderilmiş olduğu mektuplardan ipuçları yakalamaya adım atar. Cinayetlerin sırrı yavaş yavaş çözülmeye adım atar. Kalpazan Mustafa, cinayetleri âşık olduğu hanım Peri yüzünden işler. Güvenlik güçleri vakalara ışık tutmaya başlayınca yaşamını kaybeden gençler içinde gizli saklı ilişkiler olduğu ortaya çıkar. Armağan Hanım, Halil Suri ve öteki katledilen gençlerle beraber kıymetli eşyaları Avrupa’ya kaçırmaktadır. Kalpazan Mustafa ilkin Armağan Hanım’ı sevmiş, ondan beklediği yanıtı alamayınca Peri’ye âşık olmuştur.

Peri’nin dostlarıyla mehtap seyretmek için sahile gittiğini öğrenen kalpazan Mustafa, adamlarını gençleri öldürmeleri için göndermiş, arkasından yaralı olarak kurtulan Halil Suri’yi evinde bayıltarak öldürmüştür. İntihar süsü vermek için tavana asarak Avrupa’ya kaçar. Vaka, Avrupa’dan gönderilmiş olduğu mektuplarla aydınlatılır. Kalpazan Mustafa, ilerleyen yıllarda ülkede af çıkacağını öğrenince yeniden İstanbul’a dönmek ister. Feribot, beklediği bir Avrupa şehrinde bir kazada ölür.

Romandaki tüm kötülüklerin başı olarak görülen Armağan Hanım eline geçen tüm imkânları yitirmiş ve sonunda sokaklarda dilenerek hayatta kalmaya çalışmıştır.

Esrar-ı Cinayat – Kitap Açıklaması

Esrar-ı Cinayat ilkin gazetede tefrika edilmiş, arkasından kitap olarak basılmıştır. Bir polisiye roman olmasına karşın Ahmet Mithat Efendi bazen araya girerek çeşitli mevzularda değerlendirme ve tahliller yapmaktan kendini alamamıştır.

Balıkçılar İstanbul Boğazı çıkışında bir genç kızla iki insanın cesedini bulur. Bu vakadan bir ay sonrasında Beyoğlu’nda intihar süsü verilen bir katliam daha işlenir. Soruşturma memuru Osman Sabri bunun bir katliam bulunduğunu ortaya çıkarır. Cinayetlerin iyi mi ve niçin işlendiği Kalpazan Mustafa’nın gazeteye gönderilmiş olduğu mektuplarla ortaya çıkar.

Türk edebiyatının ilk polisiye romanı olan Esrar-ı Cinayat ’ın sadeleştirilmiş şeklinin okurla buluşmasının yerinde olacağı düşüncesiyle Türk Klasikleri serisi içinde yayımladık. Umarız polisiye roman meraklıları esere ihtiyaç duyulan ilgiyi gösterir.

(Toplam: 18, Bugün: 1 )

Leave a reply: