Siyanür Nedir – Siyanür İnsanı Nasıl Öldürür

Siyanür Nedir – Siyanür İnsanı Nasıl Öldürür

siyanür -siyano grubu (-C≡N)- bir karbon ve o karbona bağlı üç azot içeren kimyasal bileşiklere verilen addır. organik ve inorganik çeşitleri bulunur. organik bileşikleri nitril grubu altında isimlendirilir ve bir oldukça zehirli olmaktan uzaktır. zehirli olanlar ise inorganik olanlarıdır.

herhangi bir halde görülebilen ziyanı dokunan bir maddedir. hidrosiyanik asit benzer halde gaz şeklinde görülebileceği benzer halde, potasyum/sodyum siyanür benzer halde katı olarak da muhafaza edilebilir.

malum en tehlikeli zehirlerden biridir. 0,2 gr siyanür, 70 kilogram ağırlığında bir insanoğlunun birkaç dakika içinde ölümüne sebep olabilir. karbonmonoksit benzer halde, hücresel asfeksi kanalıyla ölüme niçin olur.

metalurji endüstrisinde de (bilhassa maden) kullanılmaktadır. metaller ve organik maddelerle reaksiyona ve etkileşime girebilmektedir. laboratuvar ortamında elde edilmiş olduğu benzer halde, organik ortamda da bazı bakteriler, mantar türleri ve yosun türleri tarafınca salgılanmaktadır ve bazı besin maddeleri ile bitkiler de düşük oranda siyanür içermektedir. (kiraz, badem, kayısı, şeftali, erik, fasulye, patates, turp, lahana, şalgam, brokoli, mısır…)

olunum kanalıyla, su ve yiyecekler kanalıyla ve temas (dokunma) kanalıyla vücuda geçer. vücuda geçtikten sonrasında son aşama süratli bir halde dolaşım sistemine ulaşır. zararsız oranda alınan siyanür, ilk 24 saat içinde boşaltım ve solunum sistemleri kanalıyla vücudu terk eder.oldukca şaşırtıcı bir özelliği de oldukca düşük oranda alınan siyanürün bir kısmı da vücut içinde b12 vitaminine dönüştürülür.

546 ppm (ml/l) siyanür, 10 dk sonrasında; 110 ppm siyanür, 1 saat sonrasında dünyanızı değiştirmenizi sağlar. siyanürle zehirlenmenin ilk emaresi olarak süratli ve derin nefes alma ihtiyacı duyarsınız ve solunum yetmezliği meydana gelir. akabinde çırpınma ve zihin kaybınız olur. belirtilerin görülme süresi ve sertliği, maruz kaldığınız zehir miktarına gore değişim gösterir. bu zehiri her ne şekilde almış olursanız olun (solunum, gıda yada temasla) emareler nerede ise aynıdır. deri teması söz konusuysa tende kaşıntı, tahriş ve yaralar en belirgin belirtilerdir.

siyanür insanları iyi mi öldürüyor?

basitçe anlatmak gerekirse; gaz halindeki siyanür (sözgelişi hcn: hidrojen siyanür) akciğerlerden kana karışıyor ve hemoglobinleri bağlıyor. kanda oksijenin taşınmasını gerçekleştiren hemoglobinler bağlı olduğundan oksijen bağlayamıyor. oksijensiz kalındığı için de ölüm gerçekleşiyor.

 

(Toplam: 42, Bugün: 1 )

Leave a reply: