Zamana Değen Sorular Kitap Özeti – Duygu Asena

Zamana Değen Sorular Kitap Özeti – Duygu Asena

Türkiye’de hanım hakları mevzusunda yazarak, gazetecilik yaparak, bu mevzuya ömrünü adayarak hayata veda eden Duygu Asena, Zamana Değen Sorular’da da misyonunu sürdürüyor. Yalnız iyi söyleşiler yapmakla kalmıyor, toplumda rol model olmuş kişilere, hanım-adam eşitliği mevzusunda sorduklarıyla, almış olduğu aklına yatmayan kimi cevaplara yapmış olduğu itirazlarla kadınlık bilgimize bugün bile büyük katkılar sağlıyor. Özetle, şahane bir kitap elinizde tuttuğunuz. Bitirdiğinizde, hayata ve insana dair birkaç roman okumuş şeklinde hissedeceğinizi güvence ederim.
Filiz Aygündüz

Zamana Değen Sorular, Duygu Asena’nın 1980’li yıllarda çeşitli gazetelerde yayımlanmış röportajlarından bir derleme…  O devrin Türkiyesi’nin politika, sanat, edebiyat, eğlence ve spor dünyasının en renkli isimleriyle yapılmış bu röportajlar, bir zamanlar neler yapıyorduk, neleri merak edip nelere şaşırıyorduk, bu tarz şeyleri anımsamak için de oldukca kıymetli bir belge niteliği taşıyor.

Kitap Künyesi:

ISBN: 978-605-09-6114-0

Sayfa Sayısı: 296

Boyut: 13.6 x 21 santimetre

Gösterim Zamanı: Mayıs 2019

Kategori: Öteki Kitaplar

Duygu Asena Hakkında:

Duygu Asena, 1946’da İstanbul’da dünyaya geldi. İlk yazılarında “Şirin” imzasını kullandı. Kadıköy Hususi Kız Koleji’ni ve İstanbul Üniversitesi Pedagoji Kısmı’nü tamamlamış oldu. İlk yazısı Özgürlük gazetesinin Kelebek ekinde çıkan Duygu Asena, Kadınca (1978), Onyedi, Ev Bayanı, Bella, KİM, Negatif dergilerini yönetti. Köşe yazarlığına Milliyet gazetesinde başladı, Cumhuriyet, Yarın, Sabah, Güneş, Habertürk ve Vatan gazetelerinde köşe yazarlığı, yöneticilik ve röportaj yazarlığı yapmış oldu. TRT-2’deki “Ondan Sonrasında” programını hazırlayıp sundu (1992-1997).

İlk kitabı Kadının Adı Yok’la adını duyuran Asena’nın geniş bir okur kitlesine ulaşan bu eseri 1988’de müstehcen bulunarak yasaklandı. Dava sürerken Atıf Yılmaz tarafınca filme alındı. İki yıl devam eden dava sonucunda kitabın yayımına yine izin verildi. Yazıları ve kitaplarında değindiği temalar sebebiyle feminist yazar olarak tanınan Duygu Asena 2006’da yaşamını yitirdi.

Duygu Asena’nın Doğan Kitap tarafınca piyasaya çıkan eserleri şunlardır: Orada Hanımefendiler Var mı?, Aslen Özgürsün, Aslen Aşk da Yok, Değişen Bir Şey Yok, Kadının Adı Yok, Aşk Gidiyorum Demez, Aynada Aşk Vardı, Paramparça, Kahramanlar Hep Adam.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer