Anahtarsız otomobil sistemlerinin çoğu tehlike altında

[ad_1]

Anahtarsız giriş sistemine sahip olan 237 model arasında yapılan yeni araştırmaya göre bu modellerin 230 tanesi hack saldırılarına açık durumda. Kalan 7 modelin 4’ünün ya kilidi açılabiliyor ya da araç çalıştırılabiliyor. Jaguar Land Rover markalı 3 model ise bu saldırılardan etkilenmiyor.

Official Home Office verilerine göre dünya çapında otomobil hırsızlığında son 5 yılda yüzde 48.7’lik bir yükseliş bulunuyor. Kablosuz anahtarların sinyallerini kopyalayabilecek ekipmanlara sahip olan hırsızlar, bu otomobilleri kolayca açabiliyor.

Almanya’dan gelen bir diğer araştırmaya göre Ford Fiesta, VW Golf, Nissan Qashqai ve Ford Focus bu saldırılara en çok uğrayan otomobiller arasında. Anahtarsız giriş sistemine sahip olmayan Opel Corsa sıkıntı yaşamazken; Jaguar I-Pace, Land Rover Discovery ve Rang Rover bu saldırılardan etkilenmeyen otomobiller oluyor.

BMW ve Mercedes, yeni anahtarlarına hareket sensörleri ekleyerek sadece hareket halinde sinyal yollamalarını sağlıyor. Bu sayede herhangi bir yerde otururken hırsızların saldırısı altında kalmanız önleniyor.

Alman araştırmacılar en iyi çözümün anahtarsız sistemi kullanımın dışında devre dışı bırakmak olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Auto Express

[ad_2]

(Toplam: 19, Bugün: 1 )

Leave a reply: