Apple iPhone’lara 5 yıl güvenlik güncellemesi sunacak (Ama olay bundan ibaret değil)

Mevzu güvenlik güncellemeleri olduğunda Apple‘ın bu konudaki tavrı takdire şayan. Sadece firmanın bu konudaki ilk resmi açıklaması iPhone tarafınca geldi ve öncekilere gore oldukça kısa: bir tek 5 yıl!

İngiltere’deki yeni Ürün Güvenliği ve Telekomünikasyon Altyapısı (PSTI) düzenlemesine gore telefon üretici firmalar, cihazları için destek süresini resmi olarak bildirmek zorunda. Apple’ın başvurusunda ise iPhone 15 Pro modeli için “ilk tedarik tarihinden itibaren minimum 5 yıl” açıklaması yapılmış oldu. Burada da ilk tedarik zamanı olarak 22 Eylül 2023 yayınlandı.

PSTI’a gore “güvenlik güncellemesi” tanımı “bir ürünün, üretici tarafınca keşfedilen ya da keşfedilip üreticiye bildirilen güvenlik problemlerine yönelik yazılım güncellemelerini de kapsayan, bir ürünün güvenliğini artıran ya da elde eden yazılım güncellemesi” olarak belirleniyor.

Sadece bu süre, Apple’ın rakiplerinin oldukça arkasında. Hem Samsung hem de Google, en yeni amiral gemisi ürünlerinde 7 yıl süresince güvenlik ve Android işletim sistemi güncellemesi sunacağını belirtiyor.

Her ne kadar Apple’dan oldukca daha uzun süre süresince güvenlik güncellemesi sunma sözünün resmi olarak gelmesi bekleniyorken, kullananların bu mevzuda pek de kaygı duymasına gerek yok benzer biçimde görünüyor. Şu sebeple ortalama 5 yıl sonrasında kullandığınız iPhone çok da fazla güncel bir donanıma haiz olmuyor.

Apple’ın cihazları için, bilhassa de güvenlik güncelleştirmeleri mevzusunda cömert davranılmış olduğu biliniyor. Mesela Mart 2024’te şirket, ortalama 9 yıl ilkin piyasaya sürdüğü iPhone 6S modelleri için bir güvenlik güncelleştirmesi yayınladı. iPhone 6S modelleri bununla beraber yedi yıl süresince iOS 9’dan iOS 15’e kadar güncellemeleri de almıştı.


Stan Schroeder’in haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )

Site Footer