Giovanni Boccaccio | Türk Dili ve Edebiyatı

Giovanni Boccaccio (d. 16 Haziran 1313, İtalya – ö. 21 Aralık 1375, İtalya) İtalyan Yazar-Şair.

Giovanni Boccaccio

İtalyan edebiyatının en büyük sanatçılarından biri olan Boccacio, küçük hikâye türünün kurucusu sayılmaktadır.

Hikayelerinde Orta Çağ’ın dini konuları yerine, günlük olayları işlemiştir. En ünlü eseri Decameron‘dur.

1313 yılında İtalya’da Floransa’da dünyaya geldiği sanılıyor. Küçük bir toprak sahibinin evlilik dışı oğlu. Baba evinde büyüyüp özel dersler aldı ve kendisini yetiştirdi. Ticaret ve bankacılık eğitimi için Napoli’ye gönderildi. Sürekli okudu, Akdeniz kültürlerini inceledi. Astronomi, hukuk, edebiyatla ilgilendi. Grekçe öğrendi. Şiirler, öyküler yazdı. Napoli’de uzun yıllar yaşadıktan sonra Floransa’ya döndü.

1375’te Certaldo’da yaşamını yitirdi. Petrarca ile birlikte Rönesans hümanizminin temelini attı. Konuşma dilinde yazılan edebiyatı, antik çağ ve klasik eserlerin düzeyine yükseltti.

Rönesans hümanizmi için oldukça önemliydi; eserleri arasında Decameron en fazla tanınanıydı. Döneminde realizmi, hisleri ve zekasıyla kullandığı için önemli olmuştur.

Floransalı bir bankacının; evlilik dışı bir ilişkisinden doğan Boccaccio, önceki bir biyografisinde annesinin Parisli bir kadın olduğu ileri sürülmüştür. Floransa’da büyümüş; ve Dante‘den esinlenmiştir. Babasının Napoli’ye taşınması üzerine; O da taşınır ve 6 yıl burada yaşar.

Studium’da hukuk eğitimi aldıktan sonra; bankacılık yerine hukuka yönelir. 1330 yılında Mario ve Giulio isminde iki de evlilik dışı çocuğu olur.

Bu dönemde Filostrato ve Teseida şiir çalışmalarına da başlar ve Fransız edebiyatından esinlenir. Floransa’ya veba salgını sonrasında 1341’de geri döndükten sonra; Ameto’yu yazar. 1344’de tekrar evlilik dışı bir çocuğu Violante doğar.

1348’deki kara ölüm Floransa’yı da oldukça etkiler ve bu daha sonra Decameron’da kullanılacaktır. Bu salgında nüfusun %75’i ölür. Decameron’u yazmaya 1349 yılında başlayan Boccaccio, 1352’de eserini bitir4mesine rağmen, 1370-1371 yıllarında da eserini tekrar yazar. Yazıtları hala günümüzde mecvuttur.

Giovanni Boccaccio dünya edebiyatının ilk hikayecisi olarak sayılmaktadır. (Decameron ilk hikaye)

Obezite sorunları da yaşayan Boccacio, son yıllarını hastalıkla geçirir ve 21 Aralık 1375’de ölür.

Giovanni Boccaccio Eserleri

  • Rime (1914, Büyük yaşamı boyunca yazdığı şiirlerin sadeleştirilmiş ve açıklamalı basımı) Filocolo (Düzyazı)
  • Filostrato (Şiir)
  • Elegia di Madonna Fiammetta (Roman)
  • Decameron (Öyküler)
  • Commento alla Commedia (Dante’nin Tanrısal Komedya’sının yorumu)

 

(Toplam: 10, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer