Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Kimdir

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Kimdir

Berat Albayrak, 1978’de İstanbul’da dünyaya geldi. Albayrak, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü lisans mezuniyetinin arkasından, yüksek lisansını New York Pace Üniversitesi Lubin School of Business’ta tamamladı, Bankacılık ve Finans bölümünden “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” tezi ile doktora derecesi aldı. 1996 senesinde profesyonel çalışma hayatına atılan Albayrak, ekonomi, enerji ve finans başta olmak suretiyle değişik iş kollarındaki birçok değişik girişimlere yönetici olarak öncülük etti.

Albayrak, 2013 sonunda özel sektörden ayrılarak Sabah gazetesinde yazar olarak vazife aldı, Marmara Üniversitesinde de bankacılık ve finans üstüne dersler verdi, pek çok sivil toplum kuruluşunda etken görevler aldı.

25, 26. ve 27. Dönem İstanbul Milletvekili olarak Meclis’e giren Albayrak, 64. ve 65. hükümetlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak vazife yapmış oldu.

Albayrak’ın bakanlığı döneminde, Türkiye’nin orta ve uzun vadeli enerji politikalarından oluşan Milli Enerji ve Maden Strateji Belgesi hazırlandı. Bu kapsamda doğalgaz arz güvenliği için Türkiye’nin ilk FSRU (Sıvılaştırılmış Doğalgaz Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi) Projesi, yerli fabrika ve Ag-Ge şartlı biner megavatlık dünyanın en büyük güneş ve rüzgar enerjisi santralleri ihalesi, Türkiye’nin ilk yerli ve ulusal sondaj gemisinin hizmete alınması, 1 milyon metrekare sondajı hamlesi, Ulusal Bor Stratejisi gibi enerji ve maden alanında dünyaya örnek olacak birçok proje hayata geçirildi.

İngilizce bilen Albayrak, evli ve 3 çocuk babası.

Leave a reply:

Site Footer