iOS 18 ile ‘Notlar’ uygulamasına iki yeni özellik geliyor

iOS 18 bu senenin ilerleyen günlerinde piyasaya çıktığında, Notlar uygulaması bir tek tembel ünlülere özürlerini yazmak için bir alan sunmaktan daha çok işe yarayacak.

AppleInsider‘ın Çarşamba günü yapmış olduğu habere bakılırsa, iOS 18 ile Notlar uygulaması “kaslanacak”. Uygulama iki yeni özelliğe haiz olacak: sesli notlar ve matematik. Eğer Apple her zamanki benzer biçimde davranırsa, iOS 18 WWDC 2024’te duyurulacak. Kısaca mevzuyla ilgili ilk resmi açıklamayı Haziran ayında alacağız.

iOS 18’in “Notlar” uygulamasına hangi özellikler gelecek?

Uygulamaya gelecek iki yeni özellik isimleriyle uyumlu. Sesli notlar, kullananların sesli notlarını Notlar uygulaması içinde kaydedip, depolamasına olanak tanıyor. Doğal bu sesli notların yanında metin ya da görsel de eklemek mümkün. Ondan sonra iCloud üstüne kaydedilen sesli notlara değişik Apple cihazlardan erişme olanağı da sunulacak.

AppleInsider’ın “Matematik Notları” söylediği özellik ise, iOS Hesap Makinesi uygulamasını Notlar içinde entegre ediyor ve kullananların karmaşık matematik hesaplamalarını Notlar uygulaması içinde doğru formülleme ile kaydedebilmelerine olanak tanıyacak.

Her iki özellik de muhtemelen en fazlaca akademi ve iş alanlarındaki kullananların işine yarayacaktır. AppleInsider’ın işaret etmiş olduğu suretiyle, benzer özellikler şu anda Microsoft’un popüler OneNote uygulamasında bulunuyor, ki aslına bakarsan Apple’ın Notlar uygulamasının rakibi de OneNote. Apple’ın da bu durumda rakibinin uygulamasından kimi özellikleri kendi uygulamasına “örneklemesi” mantıklı geliyor.


Alex Perry’nin haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )

Site Footer