İşte insanları Ay’a geri götürecek uzay gemisi!

Önümüzdeki yıl NASA, insanları yine Ay’a geri götürmeyi planlıyor. İnsanları Ay’a götürecek olan uzay aracı da işte bu.

Dört yolcuyu taşıyacak olan Orion uzay aracının yapımına yardım eden Avrupa Uzay Ajansı (ESA), uzun aracın uzay benzeri ortamların kontrol edilmiş olduğu ortama taşınmadan önceki halinin fotoğrafını paylaştı.

ESA’nın paylaşımında şu şekilde deniyor: “NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde, Artemis II için kullanılacak Orion aracı, 50 yılı aşkın bir süredir insanları Ay’ın çevresinde dolaştırıp geri getirecek bu ilk vazife için hazırlanıyor.”

Planlanan Artemis II görevinde astronotlar, NASA’nın dev Uzay Fırlatma Sistemi roketi (SLS) ile uzaya fırlatılacaklar. SLS, Ay’a ilk giden astronotları oraya götürmüş olan Saturn V roketinden fazlaca daha kuvvetli. SLS ile gidecek olan astronotlar, Ay’ın çevresinde dönecekler, herhangi bir iniş yapmadan Dünya’ya doğru motorları yine ateşleyecekler. Eğer vazife başarıya ulaşmış olursa, Eylül 2026’da düzenlenmesi planlanan Artemis III görevi ise Ay’ın tozlu yüzeyine iniş meydana getirecek ve astronotlar orada 1 hafta kadar kalacaklar.

Orion uzay aracı, dört değişik bölümün üst üste konulmasından oluşuyor:

– Ekip modülü: En üstte yer edinen ekip modülü, astronotların uzay uçuşu esnasında bulunacağı kısım.

– Ekip modülü adaptörü: Bu parça, ekip modülünü aşağıdaki mühim bölüm olan Avrupa Servis Modülü’ne (ESM) bağlıyor.

– Servis Modülü: ESA bu kısmı “Orion’ın güç odağı” olarak vasıflandırıyor. Elektrik, itki sistemleri, termal kontroller, hava ve su benzer biçimde tüm sistemler bu bölümde içeriyor.

– Uzay aracı adaptörü: En altta bulunan bu konik bölüm, Orion’u kuvvetli SLS roketine bağlıyor.

Üst üste bölümlere haiz olan Orion uzay aracı. En altta görünen mühendislere bakarak boyunu tahmin edebilirsiniz.
Credit: NASA / A. Stevenson

NASA ilk başta Artemis II’nin 2024 yılı sonunda fırlatılmasını planlıyordu, sadece çeşitli problemler sebebiyle fırlatmayı Eylül 2025’e erteledi. Bunun aslolan nedeniyse bu görevde astronotların yer alacak olması. Uzay ajansı güvenliğe daha fazlaca ehemmiyet verdiğini belirtiyor.

NASA’nın Bulgu Sistemleri Geliştirmeden görevli yönetici yardımcısı Amit Kshatriya bu senenin başlarında yapmış olduğu bir açıklamada “Mürettebat güvenliği bizim bir numaralı önceliğimizdir ve öyleki kalacaktır” demişti.

Mevzuyla ilgili aslolan kaygı, insansız olarak düzenlenen Artemis I görevi esnasında Orion’un ısı kalkanında yaşanmış olan beklenmedik hasardan kaynaklanıyor. Dünya atmosferine girişte, bu kalkanın bazı parçaları yerinden çıkmıştı. NASA’dan meydana getirilen açıklamayla sorunla ilgili testler yapılmış oldu.

Orion gemisiyle yaklaşan Artemis görevlerinin heyecanı artarken, NASA’nın hedefleri 50 yıl önceki efsanevi Apollo görevlerinden belirgin bir olarak değişik. NASA bu sefer Ay üstünde ve çevresinde kalıcı bir varlık oluşturma hedefinde. Bu görevlerle beraber astronotlar, kurulması planlanan Ay kolonisine yakıt ve su sağlanması planlanan Ay’ın cenup kutup bölgesine de ilk kere gitmiş olacaklar.


Mark Kaufman’ın haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

Site Footer