Metro 2035 Özeti, Konusu ve Karakterleri

Metro 2035 – Dmitry Glukhovsky

Tür:Roman
Yazar:Dmitry Glukhovsky
Yayınlanma Zamanı:2017
Yayınevi:Panama Yayıncılık
Karakterler

Artyom: Kitabının başkahramanı.

Anna: Artyom’un eşi.

Miller: Anna’nın babası.

Mevzusu

Metro 2035, Rus yazar Dmitry Glukhovsky’nin kıyamet sonrası bilim kurgu romanıdır. Kısmen Metro: Last Light’tan esin alan roman, Metro 2033’ün direkt devamı niteliğindedir ve Metro 2034’teki olayların arkasından geçer.

Metro 2035 Özeti

Yıl 2035, Kıyametin arkasından Moskova metro ağının çeşitli topluluklarında çeşitli vakalar yaşanır. Neo-Nazi grubu, daha pozitif bir görüntü yaratmaya çalışırken perde arkasında korkulu çalışmalarını sürdürüyor. Salgın sebebiyle besin stokları yenemez hale erişince Stalinist Kırmızı Hat daha ilkin asla yaşamadığı bir kıtlıkla karşı karşıya kalır. Bu süre zarfında Korucular, mühim bir sığınağın kontrolü için Kırmızı Hat ile giriştiği son çatışmada ciddi kayıplar yaşayan Hanza tecim ittifakına şüpheli bir halde yakınlaşmıştır.

Kahramanımız Artyom’un kendi isteğiyle Rangers’tan ayrılmasının ve müstakbel kayınpederi Miller’ın karşı çıkmasına karşın Anna ile evlenmesinin üstünden bir yıl geçer. Çift, sakin bir yaşam yaşamak için Artyom’un yaşamış olduğu VDNKh istasyonuna göç eder. Sadece Artyom bu şekilde yaşamaktan memnun değildir. Ostankino Kulesi’nin tepesine tırmandığı andaki düşünceleri aklına geldi ve başka bir şehirden yazışma kurma girişimini güç bela duyduğundan emindir. Bu sonsuz umutla doluydu ve haftada birkaç kez istasyondan ayrılıp yakındaki yüksek bir binaya tırmanır. Rusya’nın başka yerlerinde ve kim bilir ötesinde nükleer savaştan sağ kurtulan birisinin olabileceği umuduyla radyo iletişimi kurmaya çalışır. Her ne kadar Siyahları yok etmiş olduğu için bir kahraman olarak görülse de ki bunun bir hata bulunduğunu yalnızca kendisi bilir Artyom artık istasyondaki insanoğlu tarafınca deli olarak dışlanır. Dış dünyaya yapmış olduğu riskli yolculuklar bir çok vakit tehlikeli dozda radyasyona maruz kalmasına niçin olur. Sağlığı şeklinde evliliğinin de tehlikede olduğu düşünülüyordu, Anna, kocasının normale dönmesinden başka bir şey istemiyordu ve hatta bigün sıhhatli bir çocuk doğurmayı hayal eder.

Sadece Artyom, görünüşte gerçek dışı rutinine yorulmadan devam eder. Homer istasyona vardığında, yapmış olduğu fedakârlığın boşuna olmadığı anlaşılır. Sonunda ikili bildiklerinin ötesine geçme arzusuyla bir maceraya atılır. Cevapları bulmak için Moskova Metrosu’nun bir ucundan öteki ucuna doğru bir maceraya atılırlar. Yol süresince ikiliye Glukhovsky’nin serideki önceki kitaplarındaki karakterler de dâhil olmak suretiyle birçok yeni ve eski şahıs katılır. Artyom’un bu oldukca uzun ve sıkıntılı yolculuğu, metronun en karanlık sırlarının ortaya çıkmasıyla neticelenecektir.

Metro 2035 – Kitap Açıklaması

Yıl 2035… Üçüncü Dünya Savaşı yirmi yılı aşkın bir süre ilkin dünyayı yok etmiş, yaşama dair izler yeryüzünden tamamen silinmiştir. Nükleer saldırının yakıp yıktığı koskoca şehirler artık toz ve külden ibarettir. Her şey paslanıp çürümekte, uydular yörüngede başıboş bir halde dönmektedir.

Bir tek Moskova metrosuna sığınanlar hayatta kalır ve radyasyondan korunmak için, yerin onlarca metre altında bambaşka bir dünya kurarlar. Metro istasyonları da dinî ve ideolojik ayrımların egemen olduğu birer şehir-devlet haline gelir. İktidardakilerin yazıp oynadığı bir tiyatro oyununu çağrıştıran bu hayatta, vatandaşlar gelecek kaygısından uzak, yalnız günü kurtarma derdindedir.

Fakat içlerinden biri, büyük bir hayalin peşinden koşmaktadır: Işınım seviyesi düştüğünde yeryüzüne geri dönmek ve insan şeklinde yaşamak. Bir zamanlar adına Dünya denilen koca boşlukta, hayatta kalmış olabilecek başka insanları arayan bu inatçı gencin adı Artyom’dur. Ve her insanın bu imgesel takip etmesi için, metronun karanlık tünellerinde coşku verici bir yolculuğa çıkacak, pek oldukca kirli sırrı açığa çıkaracaktır.

En büyük sürpriz ise Artyom’u günışığında beklemektedir…

(Toplam: 1, Bugün: 1 )

Site Footer