Necati Zincirkıran kimdir – Biyografi


Ad Soyad: Necati Zincirkıran Nereli: İstanbul Burcu: Meslekler: Ölüm Tarihi: 31 Okundu

Necati Zincirkıran kimdir, 1970’lerin önemli gazetecilerindendir Günaydın ve Hürriyet gazetelerinde yöneticilik ve köşe yazarlığı yapmıştır.

Necati Zincirkıran, 4 Aralık 1929 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Kaptan-ı Derya Cezayirli Hasan Paşa ilkokulunda okudu. Deniz lisesi ve Deniz Harp Okulunda okudu. Daha sonra İngiltere’de deniz ticaret okulunda okuyarak “uzakyol güverte zabiti” oldu. Kısa bir dönem denizcilikle meşgul oldu.

1949 yılında Londra Politeknik Okulundaki gazetecilik eğitiminden sonra Yeni Sabah’ta Gazeteciliğe başladı. 1950 yılında ikibuçuk ay Yenisabah Gazetesi’nde muhabir olarak çalıştıktan sonra Hürriyet Gazetesi‘ne geçti ve bu gazetenin Beyoğlu muhabirliğini yaptı. Bu arada İktisat Fakültesine bağlı İşletme Enstitüsünü bitirdi. 1952 yılından 1956 yılına kadar Hürriyet gazetesinde Orta Doğu muhabirliği görevini üstlendi.

Kahire merkez olmak üzere Beyrut, Şam, Bağdat diğer körfez ülkeleri Kıbrıs ve Afrika‘da bağımsızlık savaşı veren Tunus Ve Cezayir‘de çalıştı. 1955 yılında seri röportaj dalında Türkiye birinciliği ödülünü aldı. 1957 yılında Hürriyet gazetesinin Ankara temsilcisi oldu.

Necati Zincirkıran, Hürriyet gazetesinde 1 Eylül 1960 – 26 Eylül 1962 tarihleri arasında yazı işlerinden sorumlu müdür, 27 Eylül 1962 – 30 Haziran 1969 tarihleri arasında umumi neşriyat müdürü ve 1 Ocak 1969 – 1 Temmuz 1969 tarihleri araslarak çalışmıştır.

1965 yılında “Kısmetim” adlı teknesi ile Dünya turuna Alman eşi ile çıkan Sadun Boro‘nun hikayesini 3 yıl boyunca Hürriyet gazetesinde tefrika etti.

Necati Zincirkıran, Doğan Haber Ajansı’nın esasını teşkil eden Hürriyet Haber Ajansı’nın kurucusu oldu. 1969 yılı yazında Hürriyet Gazetesi‘nden ayrılan zincirkıran Günaydın Gazetesi‘nde genel yayın yönetmeni oldu.

Haldun Simavi‘nin 26 Kasım 1968 tarihinde kurduğu Günaydın gazetesinin sorumluluğunu Rahmi Turan‘a verdi. Rahmi Turan‘ın genel yayın yönetmenliğini yaptığı gazetenin ilk dönem yazarları arasında Necati Zincirkıran, Mehmet Barlas, Esfender Korkmaz, Hasan Cemal, Can Ataklı, Akgün Tekin, Ruhat Mengi, Bekir Coşkun, Melih Aşık sayılabilir. Günaydın’ın yanı sıra Gün, Saklambaç, Okey, Ayrıntılı Haber adlı gazeteler de aynı grup tarafından yayınlanmıştır. Günaydın Gazetesi kısa sürede Türkiye’nin en çok satan gazetesi haline geldi. Tirajı zaman zaman 1 milyonu aştı.

1981- 1986 yılları arasında Anodulu Ajansı‘nın yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptı. 1990 yılından itibaren Medya Holding’de baş danışmanlık ve Sabah Gazetesi‘nde editörlük yaptı. 1 Ocak 2003 tarihinde 12 yıldan beri çalıştığı Medya Holding, Sabah Gazetesi’nden emekli oldu.

Necati Zincirkıran’ın en büyük hobisi deniz olup, yelken sporu ile yakından ilgilenmektedir. Çeşitli yelken yarışlarında komodorluk yapmaktadır. Yaz aylarını Göcek’teki teknesinde geçirmektedir.

Necati Zincirkıran, İngilizce ve Almanca bilmektedir. Evlidir ve iki oğlu vardır.

Kitapları :
2007 – Olaylar Anılar ve Gerçekler
izmler nedir?
1994 – Hürriyet ve Simavi İmparatorluğu.

(Toplam: 19, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer