Yüzde yüz elektrikli e-ATA’yı tanıttı

 

İsmini Türkçe’de ailenin büyükleri anlamına gelen Ata’dan alan e-ATA, Karsan’ın elektrikli ürün gamı içindeki en büyük otobüs modellerinden oluşuyor. Doğuştan elektrikli e-ATA, batarya teknolojilerinden taşıma kapasitesine kadar birçok alanda oldukça esnek bir yapı sunarak ihtiyaçlara hızla cevap verebiliyor. 150 kWh’tan 600 kWh’a kadar 7 değişik batarya paketiyle tercih edilebilen e-ATA, gerçek sürüş koşullarında 450 kilometreye kadar menzil sunuyor. Seri üretime başladıklarını belirten Karsan CEO’su Okan Baş, “Kalabalık şehirlerin artan büyük boy elektrikli toplu taşıma ihtiyacına esnek ve çevreci çözümlerle yanıt aradık. 2 milyon kilometrenin üstündeki elektrikli vasıta tecrübemizi büyük boy otobüslere taşıyarak 10, 12 ve 18 metre boyutlarındaki e-ATA serimizi geliştirdik. Böylece, elektrikli ürün gamımızı tamamladık ve 6 metreden 18 metreye uzanan tüm boyutlarda %100 elektrikli vasıta sunabilen Avrupa’daki ilk ve tek marka olduk. 10 metrelik e-ATA için ilk siparişler Romanya’dan geldi. 10 adetlik ilk e-ATA filomuzu Aralık ayında Romanya’nın Slatina şehrine teslim etmiş olacağız. Öte taraftan, geçtiğimiz ay 18 metre sınıfındaki e-ATA için de 56 adetlik bir antak kalma imzalamıştık. Bu otobüsleri de 2022 itibariyle Romanya’nın iki değişik şehrine teslim etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’de yer edinen fabrikasında son zamanların mobilite gereksinimlerine uygun ulaştırma çözümleri sunan Karsan, yeni %100 elektrikli model ailesi e-ATA’yı tanıttı. Yüksek nüfusa haiz şehirlerin çevreci otobüs gereksinimlerini karşılamak suretiyle pazara sunulan e-ATA serisi 10, 12 ve 18 metre uzunluğunda üç değişik model olarak pazardaki yerini aldı. İsmini Türkçe’de ailenin büyükleri anlamına gelen Ata’dan alan e-ATA, Karsan’ın elektrikli ürün gamı içindeki en büyük otobüs modellerinden oluşuyor. Doğuştan elektrikli e-ATA, batarya teknolojilerinden taşıma kapasitesine kadar birçok alanda oldukça esnek bir yapı sunarak ihtiyaçlara hızla cevap verebiliyor. 150 kWh’tan 600 kWh’a kadar 7 değişik batarya paketiyle tercih edilebilen e-ATA model ailesi, düzgüsel bir otobüs rotasında yolcu ile doluyken dur-kalk, yolcu indirme-bindirme, tüm gün klimanın çalmış olduğu koşullardan taviz vermeden tamamen gerçek sürüş koşullarında 12 metrelik boyutunda 450 kilometreye kadar menzil sunuyor. Üstelik, haiz olduğu süratli şarj teknolojisiyle batarya paketinin büyüklüğü bakımından 1 ila 4 saat içinde şarj edilebiliyor. e-ATA model ailece artık 6 metreden 18 metre uzunluğa kadar tüm boyutlarda %100 elektrikli toplu taşıma araçları sunabilen Karsan, kent içi ulaşımdaki elektrikli dönüşüme öncülük etmeyi hedefliyor.

Yüzde yüz elektrikli e-ATA’yı tanıttı

‘Elektrikli araçlarımız iki yılda 2 milyon kilometrelik deneyime ulaştı’

e-ATA lansmanında konuşan Karsan CEO’su Okan Baş, “Başta Avrupa olmak suretiyle tüm dünyada gelecek için daha yaşanabilir ve çevreci adımlar atılıyor. Kent içinde durmaksızın hizmet veren otobüslerin tamamen çevreci hale getirilmesi de bu adımlardan bir tanesi. Buna yönelik verilen teşvikler ve gelişmiş ülkelerce sıfır emisyona geçişle ilgili belirlenen hedef tarihler değişimi hızlandırıyor. Ikimiz de Karsan olarak bu dönüşüme 2 senedir öncülük ediyoruz.  Kendini kanıtlamış BMW i batarya teknolojisine haiz, Jest ve Atak Electric’i 1 yıl şeklinde kısa bir sürede ardı ardına geliştirmiş ve seri üretimine başlamıştık. Sınıfının yaratıcısı 6 metrelik Jest Electric ile 2020’de Avrupa pazarında segment lideri olduk. Sınıfının en uzun menzilini sunan 8 metrelik Atak Electric ise Fransa, Almanya ve Romanya başta olmak suretiyle Avrupa’nın dört bir yanından yüksek talep görüyor. Öteki taraftan, 8 metre sınıfındaki Otonom Atak Electric modelimizle bir ilke imza attık ve seri üretimini gerçekleştirerek tüm dünyaya tanıttık. Son iki yılda pek fazlaca Avrupa ülkesinde elektrikli araçlarımızla 2 milyon kilometrenin üstünde edinim elde ettik” dedi.

“6 Metreden 18 Metreye Kadar Tam Elektrikli Ürün Gamı ile Geleceği Elektriklendirmeye Hazırız”

Avrupa’nın e-ATA serisi şeklinde büyük sınıftaki %100 elektrikli otobüslere önümüzdeki dönemde mühim seviyede gerekseme duyacağını belirten Karsan CEO’su Okan Baş, “Avrupa kent içi otobüs pazarına baktığımızda pazarın %83’ünü 12 ve 18 metrelik büyük boy otobüslerden oluştuğunu görüyoruz. Öte taraftan, dizelden elektrikli otobüslere dönüşüm ise hızla artıyor. 2024’te satılan araçların %35’inin, 2030’da ise minimum %50’sinin tamamen elektrikli olması planlanıyor. Bu dönüşümü desteklemek adına Paris, Londra ve Hamburg şeklinde büyük şehirler artık yeni otobüs alımlarında sıfır emisyonlu vasıta olması şartı getirdiler. Karsan ise bu dönüşümü öncesinden öngörerek 5 yıl öncesinde tüm planlamalarını buna bakılırsa yapmıştı. Bugün pazara sunduğumuz e-ATA serisiyle 10,12,18 m’lik %100 elektrikli otobüslerimiz ile artık pazarın tamamında yer alıyoruz. Böylece, Karsan olarak 6 metreden 18 metreye uzanan tüm boylardaki elektrikli ürün gamımızla, geleceği elektriklendirmeye hazır hale geldik” diyerek sözlerini sürdürdü.

Seri üretime başladı, Romanya’ya toplamda 66 tane e-ATA gönderecek

Karsan CEO’su Okan Baş sözlerine şu şekilde devam etti: “Belirttiğimiz tüm bu yolculuğa biz “Karsan Electric Evolution” diyoruz. Dönüşümün sembolünü ise “e” olarak belirtiyoruz. Yeni modelimiz e-Ata lansmanıyla beraber elektrikli model ailemizin ilk üyeleri Jest Electric ve Atak Electric de bu dönüşüm yolculuğunda hayatlarına e-Jest ve e-Atak olarak devam edecek. Karsan’ın Electric Evolution adını verdiği yolculuğun duraklarından ilki ürünlerin elektrikli olması. Sonraki durak ise sürücüsüz toplu taşıma araçlarına haiz olmak. Bugün ise bu dönüşümün en mühim günlerinden bir tanesi. Karsan olarak ilklere imza atmaya devam ediyoruz. e-ATA serisiyle beraber, 6 metreden 18 metreye kadar elektrikli vasıta sunabilen ilk ve tek Avrupa markası olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Şu anda, e-ATA model ailesinin seri üretimine başladık. Hatta, 10 metrelik e-ATA için Romanya’dan ilk talep geldi. 10 adetlik ilk e-ATA filomuzu bu senenin Aralık ayında Romanya’nın Slatina şehrine teslim etmiş olacağız. Öte taraftan, geçtiğimiz ay 18 metre sınıfındaki e-ATA için de 56 adetlik bir antak kalma imzalamıştık. Bu otobüsleri de 2022 itibariyle Romanya’nın iki değişik şehrine teslim etmeyi hedefliyoruz. 35 milyon Euro tutarındaki bu antak kalma bununla beraber Türkiye’nin en büyük elektrikli otobüs ihracatı olmasıyla da ehemmiyet taşıyor.”

Tek şarjla tüm gün hizmet verecek kapasiteye haiz

Esnek yapısıyla iddialı bir model olan e-ATA’da, 150 kWh’tan 600 kWh’a kadar 7 değişik batarya paketi ihtiyaca bakılırsa tercih edilebiliyor. Maksimum batarya kapasitesi 10 metre için 300 kWh, 12 metre için 450 kWh iken, 18 metre sınıfındaki modelde 600 kWh kapasiteye çıkılabiliyor. e-ATA’nın tekerlere konumlanan elektrikli hub motorları, 10 ve 12 metrede 250 kW azami güç ve 22.000 Nm tork sunarak, e-ATA’nın en dik yokuşları sorunsuz tırmanmasını sağlıyor. 18 metrede ise 500 kW’lık azami güç, en dolu kapasitede bile tam performans gösteriyor. Kuvvetli bataryaları yardımıyla e-ATA 12 metrelik modelinde vasıta doluyken, gerçek otobüs rotasında dur-kalk ve yaz koşulunda klima açıkken tek şarjla 450 kilometreye kadar emek verme imkânı sağlıyor. Kablolu bağlantı ile 150 kW’a kadar şarj gücüne haiz olan e-ATA, tercih edilen batarya paketine bakılırsa 1 ile 4 saat içinde şarj edilebiliyor. Böylece, aracın gün içinde yeniden şarj edilmesine gerek kalmadan tüm gün kullanılmasına olanak sağlıyor. e-ATA’da kablolu şarjın yanı sıra duraklarda şoförün araçtan inmeden şarj etmesine olanak elde eden yüksek kuvvetli süratli şarj opsiyonu da sunuluyor.

Ayna kamera sistemi geniş görüş açısıyla üst düzey güvenlik sağlıyor

Doğuştan elektrikli e-ATA, hafifçe gövdesi yardımıyla elektrikli komponentler için sağlam bir altyapı sunarken, futuristik dış tasarımıyla da göz dolduruyor. Üstelik geometrisiyle yolculara iç mekânda tam alçak tabanı sunarak, engelsiz bir hareket alanı vaat ediyor. e-ATA model ailesi, boyut ve elektrikli motor seçeneklerinde olduğu şeklinde kapasitede de esneklik sağlıyor. Sunmuş olduğu yüksek menzile karşın yolcu kapasitesinden taviz vermeyen e-ATA tercih edilen batarya kapasitesine bağlı olarak 10 metrede 90, 12 metrede 100’ün üstünde, 18 metrede ise 150’nin üstünde yolcu taşıyabiliyor. e-ATA, tekerlere konumlanan elektrikli hub motor teknolojisiyle geniş, ferah ve ergonomik iç yaşam alanı sunarken sürüş deneyimini de verimli hale getiriyor. e-ATA’da bulunan VDV uyumlu sürücü kokpit ise aracın her detayıyla denetim edilmesine olanak tanıyor. Sürücüler önlerinde bulunan ekrandan enerji tüketimi, ikazlar ve klima şeklinde birçok detayı denetim edebiliyor. Ek olarak, ayna kamera sistemi, çarpışma uyarı sistemi ve şerit takip uyarısı şeklinde birçok önleyici sistem hem sürücülerin hem de yolcuların güvenli gezi etmesine katkıda bulunuyor. Üstelik, e-ATA ISO ISO 26262 Fonksiyonel Güvenlik standardına uygun elektrik ve elektronik alt yapı yardımıyla de yüksek güvenlik sunuyor.

(Toplam: 3, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer

Sliding Sidebar