10’dan fazla Mac modeli macOS Sequoia destekleyecek (Sizinki de var mı?)

Apple’ın 10 Haziran günü düzenlemiş olduğu WWDC etkinliği, geçtiğimiz birkaç yılda piyasaya çıkan Mac’lerde kullanabileceğimiz yeni bir işletim sistemine de sahne oldu.

Resmi adı macOS Sequoia olan macOS 15, hemen hemen bir çıkış geçmişine haiz değil. Sadece geçtiğimiz senelerde düzenlenen geliştirici konferansları göz önüne alındığında, işletim sisteminin beta sürümünün yazları sunulacağı, son kullanıcılara da Eylül yada Ekim 2024’te sunulacağını ön görebiliriz. Bununla beraber Apple hemen hemen hangi Mac cihazların macOS Sequoia alacağını açıklamadı. Sadece bu tahmin edemeyeceğimiz anlamına gelmiyor.

Ilk olarak M1 işlemci ve daha üzerine haiz her Mac’in neredeyse yeni işletim sistemini alacağına kati gözüyle bakılabilir. Bunun haricinde son iki macOS lansmanındaki listelere bakarak, hangi Apple cihazların listeden çıkarılacağını da tahmin edebiliriz.

Haziran 2023’teki WWDC’de duyurulan Mac işletim sistemi güncellemesi macOS Sonoma, 2018 ve sonrasında piyasaya çıkan MacBook Pro ve Air’ler, iMac’ler, Mac Mini’ler, 2019 ve sonrasındaki Mac Pro’lar, 2022 ve sonrasındaki Mac Studio’lar ve 2017 iMac Pro ile uyumluydu. Bu listede olmayan ve 2022’deki macOS Ventura desteklemeyen cihazlar ise 2017 MacBook Pro’lar ve Air’lerdi. Şu demek oluyor ki 2018 MacBook Pro’lar ve Air’ler ile 2017 iMac Pro büyük olasılıkla Sequoia çalıştıramayacak.

İster 2020 Pro’nuzun Touch Bar’ını kullanın ya da M3 MacBook Pro heyecanına tutulmuş olun, macOS Sequoia büyük olasılıkla önümüzdeki sonbaharda parmaklarınızın ucunda olacak. Masaüstü yada dizüstü bilgisayarınıza iPhone’unuzu yansıtın, düzenlenmiş uygulamaları kullanın, daha azca rahatsız edici bir Safari deneyimi yaşayın, daha çok oyun seçeneğine haiz olun ya da Apple’ın yeni gizyazı yöneticisini kullanın.

Görsel: Apple

Doğal ki Apple tüm bu suni zeka heyecanının haricinde kalmıyor. MacOS Sequoia da ChatGPT‘den gelişmiş Siri komutlarına kadar hepsine haiz olacak.


Leah Stodart’ın haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )

Site Footer